utorok 20. mája 2014

Kde nakupovať cruelty-free potraviny: Viedeň a Praha

Beyond Meat už aj v stredoeurópskej kuchyni :)
Na úvod sa musím priznať, že na Slovensku veľa času netrávim, takže informácie v tomto blogu sú subjektívnym zhodnotením nákupných možnosti pre vegana, ktorý sa pohybuje v trojuholníku Bratislava - Viedeň - Praha (preto privítam akékoľvek tipy, ktoré rozširujú portfólio pre nákup vegan potravín v Bratislave, strácam prehľad :) )

Ale po poriadku. Keď som sa pred necelým rokom rozhodla vzdať mäsa a celkovo živočíšnych produktov, po prvotnom - pár dní trvajúcom - pocite víťazného sparťanského bojovníka som, priznávam, začala byť nesvoja. Ak ste celý život vychovaní a zvyknutí, že jedlo = mäso + niečo... Navyše cvičíte, takže dostatok proteínu = svätý grál... Tak po pár
dňoch prvotného nadšenia z morálnej stránky prechodu na vegan stravu začnete lačne pozerať po alternatívnych zdrojoch proteínu... A čo si budeme hovoriť, zvyk je zvyk... Je pravda, že časť veganov z princípu odmieta čokoľvek, čo i len vzhľadom pripomína zvieracie mäso, alebo živočíšne produkty - nie je to však môj prípad... Preto často experimentujem so surovinami, ktoré dokážu efektívne (nutrične, aj chuťovo) nahradiť mäso a mliečne výrobky v mojich obľúbených non-vegan receptoch. A možností je naozaj veľa. Ale, opäť, poďme po poriadku... :))


Čo je vlastne alternatíva k živočíšnym produktom a kde nakupovať?
Inak povedané, ako nahradiť, mäso, mlieko a mliečne produkty? Odpoveď na túto otázku by sa zmestila asi do 10 blogov, preto v tomto konkrétnom dostanete zatiaľ len návod, kde sa podobný sortiment dá zohnať. A ďalšie informácie, týkajúce sa už konkrétnych typov potravín, nájdete v budúcich blogoch o konkrétnych typoch alternatív živočíšnych potravinových :)
Vegetariánska a vegan strava zažíva v posledných rokoch značný vzostup popularity a zvýšenému dopytu sa preto prirodzene prispôsobuje aj trh. Aj preto je doslova z mesiaca na mesiac ponuka podobných produktov širšia a dostupnejšia. Btw, jedným z najväčších hitov poslednej doby sú produkty Beyond Meat - zatiaľ jedna z najdokonalejších rastlinných náhrad kuracieho a hovädzieho mäsa (tomu zázraku sa budeme neskôr venovať v úplne samostatnej kapitole :) ). A kde toto všetko zohnať?

Vegan Vienna
Maran Vegan
Ak ste z Bratislavy, prípadne to nemáte ďaleko do Rakúska, urobte si jednoducho občas výlet do Viedne (ak je Viedeň pre vás ďaleko, určitý vegan sortiment vrátane vegan klobás, vegan chilli con carne, vegan nátierok, hummusu, šalátov (vrátane Neni am Tisch ) a pod., nájdete aj v príhraničných predajniach Spar (hlavne Gourmet Spar a InterSpar).
V okolí Innere Mariahilferstrasse objavíte hneď niekoľko obchodov so super ponukou, dokonca prvý ozajstný vegan supermarket. Áno, SUPERMARKET, nie malý zastrčený kút v obchode so zdravou výživou :) Toto super miesto so sloganom "leben und leben lassen" sa volá Maran Vegan. Nájdete ho na Stumpergasse 57 (keď vystúpite z metra na Westbahnhof a pôjdete smerom na Innere Mariahilferstrasse, držte sa po pravej strane a je to druhá ulička v pravo). Upozorňujem, že návšteva tohto obchodu znamená kobercový nálet na vaše bankové konto, takže treba maximálnu sebakontrolu :) Každopádne tu zoženiete prakticky všetko, od bio zeleniny, cez milón druhov orechov a semienok, rastlinné mlieka všetkých predstaviteľných aj nepredstaviteľných druhov, konopné a ryžové cestoviny, tri či štyri chlaďáky s vegan syrmi, klobásami, šunkami, salámami a čímkoľvek, čo vám napadne. Nechýba vegan zmrzka a sladkosti, bio pivo a víno, výživové doplnky...proste všetko. Dá sa samozrejme platiť kartou a majú aj vernostný program, vďaka ktorému máte automatickú zľavu 2% z nákupu (a je myslím na kumulatívnej báze). 
Keby sa vám napriek tomu málilo, odporúčam prejsť kúsok po Mariahilferstrasse smerom na Museums Quartier a ísť sa pozrieť do bistra Formosa na Barnabittengasse 6 (vpravo hneď za Mariahilf Kirche, blízko zastávky metra Neubaugasse). Je to síce vegetariánske bistro, ale majú aj širokú vegan ponuku a hlavne fakt dobré mrazené veci (aj vlastnej výroby) typu sójové kura (ktoré je spravené do tvaru skutočného kuraťa, teda jeho polovice a používajú ho ako základ vo viedenských Loving Hut), seitanové burgre, fakt super vegan šunku v kuse, klobásky atď. Nájdete tu aj vcelku slušný výber Tofutti vegan syrov (sú ale väčšinou na báze palmového oleja, takže up to you). Dá sa platiť kartou, ale nevidia to radi, ak nakupujete pod 20 €.
Formosa
Z Formosy si môžte urobiť malú prechádzku smerom na Naschmarkt. Aj keď tam nájdete fajn chuťovky (odporúčam najmä vegan ovocno-orieškové bloky, ktoré predáva taký milý balkánsky ujo a teraz si neviem spomenúť na názov, ale je to zasklený veľký zelený "stánok" s chlaďákmi, zhruba v prvej polovici trhu v smere od Karlsplatz...prípadne ochutnajte falafel s chilli hummusom u Dr.Falafel, môžete si odniesť super vegan šaláty, hummus či nátierky z Neni am Tisch, alebo polievky, šaláty, kormu a vegan guláš z pobočky reštaurácie Yamm), vaš cieľ je od predpokladaného veľkého otvorenia 13. júna 2014 inde. V tento deň je totiž naplánované oficiálne otvorenie pobočky známeho nemeckého vegan reťazca Veganz na Margaretenstrasse 44. Dúfam, že Maran Vegan zareaguje na novú obrovskú konkurenciu v meste ešte väčším výberom a nižšími cenami :) 
Tento načrtnutý viedenský vegan itinerár zvládnete prejsť v pohode za jedno poobedie. Len nechoďte v nedeľu, vtedy máte problém kúpiť aj suveníry pod Pišta dómom :)

Stovežatá
Čoskoro otvorený Veganz v Prahe na Vinohradskej 44
Keď už hovoríme o tom Veganze, nájdete ho čoskoro aj v Prahe. Bude otvárať skôr ako Viedeň (podľa mojich posledných info už 26. mája 2014), zatiaľ však na menšej metráži a skôr ako kombinácia bistra (Bistro PURO - Vinohradská 44) a výdajne tovaru zo sortimentu Veganz. Sú totiž moderní a digitálni, takže majú aj pekný e-shop. Nie všetky produkty sa dajú posielať, mrazené veci sú len na osobný odber. Český Veganz má do budúcna v pláne expandovať (väčšia predajňa/predajne v Prahe a vraj časom aj otvorenie pobočky v Brne). Zatiaľ som v Prahe nenašla inú prevádzku, ktorá by sa vo väčšom zameriavala vyslovene na vegan sortiment, veľa toho však nájdete v bio obchodoch (typu CountryLife, ak prežijete veľký mäsový pult tak aj predajne Sklizeno, či Česká stodola (ale tu sa pripravte, že pri pohľade na cenovky veľmi prehodnotíte svoje pôvodné nákupné plány. Kvalitné české produkty, ale drahé. Ak by ste ale mali chuť kúpiť tam niečo fakt super, skúste produkty NAŠE KAŠE, neoľutujete)).

Okrem toho má Praha jednu veľmi milú staro-novú tradíciu a tou sú farmárske trhy. Cenovo veľmi dostupná a kvalitná sezónna zelenina a ovocie z certifikovaných českých fariem, rôzne pestá, lekváre, lisované šťavy, jednoducho niečo, čo sa v Bratislave hľadá dosť ťažko. 

To je zatiaľ prvotný hrubý náčrt. Najbližšie to už bude konkrétnejšie - so zameraním na vegan alternatívy mäsa a mäsových produktov. Aj s receptami :)


štvrtok 15. mája 2014

Celozrnné žemličky s cesnakovým olejom


Zas jeden ten deň, keď je vonku zima a hnusne, vy ste doma a intenzívne prokrastinujete. Pretože sa mi už dlhodobo veľmi osvedčila tzv. produktívna prokrastinácia, robím namiesto toho, čo robiť mám, niečo úplne iné, ale zato prospešné. Dnes som dostala chuť prokrastinovať formou pečenia celozrnného pečiva. Doma aj tak nebol chleba, tak prečo ho ísť kúpiť do pekárne za rohom, keď môžem stráviť 2 hodiny pečením pečiva, všakže...


Recept je zase kombinácia asi troch vygooglených, s malými vlastnými vylepšeniami.


Ingrediencie (na 9-10 ks)
- 350g celozrnná hladká pšeničná múka
- 150g celozrnná hladká žitná múka
- 100ml olivového oleja, v ktorom sa 24h lúhoval pretlačený cesnak
- 25 ml slnečnicového oleja
- 300 ml vlažnej vody
- 20g čerstvé kvasnice
- 2 ČL biele balsamico/vinný ocot
- 1 - 1,5 ČL soľ
- 1 ČL hnedý cukor
- slnečnicové a tekvicové semienka podľa chuti


Postup

Najprv treba pripraviť kvások (vo vlažnej vode rozpustiť cukor a kvasnice, premiešať a nechať odpočívať na teplom mieste 15-20 minút, kým nezačne poriadne pracovať). Medzitým zapneme trúbu na 50 C. V mise zmiešať všetky ostatné ingrediencie a pridať pripravený kvások. Vypneme trúbu. Cesto je potrebné dobre premiešať, aby sa nelepilo o misu a bolo homogénne (vo výsledku polohusté). Necháme na 45 min. kysnúť v predhriatej trúbe, malo by zdvojnásobiť svoj objem. Po vykysnutí vyklopíme na pomúčenú dosku, trúbu nastavíme na 200 C, cesto vytvarujeme do valca a rozdelíme na 9-10 častí (ktoré treba ešte trošku spracovať, ale ak cesto správane vykyslo, netreba sa veľmi namáhať). Tvarovať žemle sa dá rôzne - ako keiserky, bochníčky, pletenky, ako máte práve náladu a fantáziu. Položíme na plech (s papierom na pečenie) a potrieme vodou. Pečú sa cca 40 minút na 200 C. Po upečení treba žemle nechať odpočinúť na mriežke a pokúsiť sa nezjesť ich, než aspoň trochu vychladnú :) Enjoy.

streda 14. mája 2014

Perfektný vegan tatarák

Prečo by mal tatarák byť len z mäsa?

Ste vitarián, vegan, vegetarián, alebo proste len nejasáte pri predstave konzumácie surového mäsa so surovým žĺtkom. A máte zrazu obrovskú chuť na tatarák. Nezúfajte, týmto receptom budete veľmi príjemne prekvapení. Je síce trochu náročnejší na čas a karpálny tunel kvôli strúhaniu, ale stojí to zato. A výrobná cena oproti klasickému tataráku tiež poteší :)


Ingrediencie pre 1 osobu na lepšiu večeru:
- 3-4 PL mrkva strúhaná
- 4 strúčiky cesnaku (ideálne nechať rozpustiť v oleji)
3-4 PL zeler (ak je starý, stačí menej + treba ochutnávať)
3-4 PL na jemno krájaná cibuľa
- 4 PL nasekané orechy
- 2x na jemno krájaná kyslá uhorka
- 1/2 ČL kapari nasekané
- extra panenský olivový olej (s vylúhovaným cesnakom)
- kečup podľa chuti
- čierne korenie
- štipľavá + sladká paprika kvôli farbe
- soľ

(osvedčené množstvo pre pohostenie kamarátov/návštevy je troj až štvornásobok základných pomerov)

Tým, že recept je na pomery po PL, nie je úplne jednoduché prerátať si suroviny na gramy atď. Preto je dobré začať so surovinou, ktorej je najmenej (v mojom prípade to býva zeler) a množstvá odvodiť z toho. Ak chcete ešte lepšiu chuť, je dobré nechať pretlačený cesnak cez noc v olivovom oleji.

Postup
Treba si na jemno nastrúhať mrkvu a zeler, zmiešať v mise, osoliť a nechať púšťať cca 15-20min. šťavu, treba naozaj poriadne povytláčať vodu. Medzitým na jemno nasekať cibuľu, uhorky, kapari a pomlieť orechy. K mrkve a zeleru pridať čierne korenie podľa chuti, prípadne dosoliť. Poriadne vmiešať ostatné suroviny (nasekanú cibuľu, uhorky, kapary, orechy), vrátane cesnaku s olejom. Hmota by mala byť čo najhomogénnejšia. Následne treba pridať kečup (pridávala som ostrý domáci kečup, takže spolu s veľmi ostrou paprikou, ktorú som použila, bol výsledok dosť brutálny), množstvo odhadnúť podľa chuti, konzistencie, ale aj farby (dá sa začať tak na 3-4 PLv rámci základného pomeru a pridávať). Dobre premiešať (najlepšie rukami) a nechať odležať v chladničke. Min. 3 hodiny, ale čím dlhšie, tým lepšie. 

Servíruje sa na hriankach (lepšie na suchých ako robených na oleji), ako klasický tatarák. Ak nemáte doma chleba, ale zato máte hodinku času, môžete si k tomu narýchlo upiecť nekysnutý celozrnný chlieb. Enjoy :)